Τεχνολογία

1η Εβδομάδα

Η τεχνολογία   στην Covid 19
Εποχή
Τρισδιάστατοι εκτυπωτές 1) Οι μαθητές να κατανοήσουν τον τρόπο  λειτουργίας του τρισδιάστατου εκτυπωτή.

2) Οι μαθητές να αντιληφθούν  τις  πολλαπλές δυνατότητες του τρισδιάστατου  εκτυπωτή.

3) Οι μαθητές να κατασκευάσουν μάσκα προσώπου χρησιμοποιώντας
σκελετό τυπωμένο από εκτυπωτή και διάφανη μεμβράνη.
Τρισδιάστατη εκτύπωση

www.youtube.com/watch?v=f4RGU2jXQiE

www.youtube.com/watch?v=FSu19nz7NlE

www.youtube.com/watch?v=Z6uENVpwkzg

2η Εβδομάδα Η τεχνολογία   στην Covid 19
εποχή
Θερμόμετρα υπέρυθρης ακτινοβολίας

Μάσκες προστασίας αναπνευστικού συστήματος
1) Οι μαθητές να γνωρίσουν τον μηχανισμό  λειτουργίας των ανέπαφων θερμομέτρων (υπέρυθρη ακτινοβολία).

2) Οι μαθητές να κατανοήσουν την σημασία της χρήσης μάσκας αναπνοής και τον μηχανισμό λειτουργίας της
(κατακράτηση σωματιδίων).

3) Οι μαθητές να γνωρίζουν τις σημάνσεις στις μάσκες και τι υποδηλώνουν ( N95, N99, P100 κτλ).

Πυρόμετρο

NIOSH air filtration rating

www.youtube.com/watch?v=6UcSeCiVXmg

www.youtube.com/watch?v=CpbJFk311Lwhttps://musiclab.chromeexperiments.com/

3η Εβδομάδα Ανασκόπηση χρονιάς Κατασκευές έτους 1) Οι ομάδες μαθητών να ολοκληρώσουν   τις επιμέρους κατασκευές τους .

2) Οι μαθητές να ετοιμάσουν υλικό παρουσίασης των εργασιών τους ( βίντεο, φωτογραφίες, σχέδια, βάσεις  κτλ).

www.youtube.com/watch?v=H_4HATzhgyM
4η Εβδομάδα Επαναφορά εργαστηρίου Έλεγχος και Συντήρηση Έλεγχος και Συντήρηση  1) Οι μαθητές να εκτιμήσουν τη σημασία της  σωστής και τακτικής συντήρησης.

2) Οι μαθητές να προχωρήσουν σε έλεγχο και συντήρηση των μηχανημάτων και εργαλείων του εργαστηρίου.

Other Actions Page last saved by admin on May 16th, 2020 - 2:12 PM • Backup Available View All Pages Create New Page Edit Page Menu Manager Ημερολόγιο Page has unsaved changes Page Management • File Management • Theme Management • Backup Management • Plugin Management • General Settings • Support • Share © 2009-2020 GetSimple CMS GetSimple Content Management System